Schron Bojowy Mostki Stary Sącz

Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny w roku 2019 podjęło się rekonstrukcji schronu bojowego Ringstand 58c znajdującego się w Mostkach koło Starego Sącza. Pozwolenie z gminy Stary Sącz otrzymaliśmy 21.08.2019, a od konserwatora zabytków 25.09.2019 r. Pierwsze wbicie łopaty miało miejsce 2.10.2019r.   

Ringstand 58c to typ małego, niemieckiego schronu bojowego przeznaczonego do prowadzenia ognia okrężnego. Potocznie nazywanego Tobrukiem, gdyż pierwotnie wykorzystywany był w Afryce Północnej. Do prowadzenia ognia wykorzystywany był MG 34 lub MG 42 a obsada chroniona była 40-centymetrowymi betonowymi ścianami, które wkopane były w ziemie a wystawała jedynie wieżyczka. Schron ten obsadzony był przez jednego lub dwóch żołnierzy.

Zakasaliśmy rękawy i ruszyliśmy ostro z robotą. Prace ziemne odsłoniły przerażające ilości śmieci, którymi przez dziesiątki lat zasypywano schron. Takie małe wysypisko śmieci z PRL.

            Ogrom pracy jaki nas czekał najlepiej obrazują strapione twarze naszych „Trzech Muszkieterów” 😉

Setki kilogramów złomu i śmieci zostały usunięte z obszaru schronu oraz z terenu przyległego. Wszystko wywiezione do utylizacji. Teren zaczął przypominać las, a bunkier nabierał zarysów.

Ogromne ilości wybranej ziemi i setki bali przygotowanych i ułożonych. Obiekt zaczyna przypominać ten, jaki zbudowali Niemcy przy pomocy rąk okolicznej ludności.

Upływały tygodnie ciężkiej pracy i 27 listopada 2019 udało nam się zakończyć i oficjalnie otworzyć dla zwiedzających schron bojowy Ringstand 58c w Mostkach koło Starego Sącza. W otwarciu brał udział burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, sołtys Mostek, przedstawiciele mediów lokalnych oraz członkowie SHES.

Mamy nadzieję, że włożony przez nas wysiłek będzie wykorzystany przez lokalną społeczność. Czy było warto ? Na pewno tak. Odpowiadając na pytania, które często słyszeliśmy: „Jak nam tak się chce ?” , „Po co to robimy ?”, „Co z tego mamy ?” pozwolę sobie zacytować jednego mądrego Pana, a mianowicie Józefa Piłsudskiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”